עורך דין דיני עבודה

משרד עורכי דין ונוטריון - Law Office & Notary - 03-5103906


    תחומי התמחות
 
     יצוג עובדים
     יצוג מעסיקים
     פנסיה
    משא ומתן קיבוצי
     ביטוח לאומי 
     נוטריון
    תאונות עבודה
    תאונות דרכים
    תביעות יצוגיות
 
 

חדשות חקיקה
זיכוי חברת אבטחה מכתב אישום אשר הוגש על ידי משרד הכלכלה 

תשלום גמול גלובאלי בגין עבודה במנוחה שבועית ובחג 

תקנות מס הכנסה (זיכויים לעובד זר), התשע"ה- 2014 

הפרשה לפנסיה – מבקשי מקלט 

הסכם קיבוצי בדבר העסקת אנשים עם מוגבלויות 

הסכם קיבוצי ענפי – עובדי אבטחה דברי הסבר ופרשנות 

"צוק איתן"- יחסי עובד ומעביד במהלך המבצע 

עדכוני פסיקה וחקיקה 

עדכון שכר מינימום 

חוק חוזה סוכנות (סוכן מסחרי וספק), התשע"ב-2012 

דף הבית >> עדכוני פסיקה >> פסיקה חדשה בעניין תשלום שכר עבודה בגין זמני הנסיעה
לכבוד
קהל לקוחותינו
 
 
 
 
 
ג.א.נ,
הנדון:    פסיקה חדשה בעניין תשלום שכר עבודה בגין זמני הנסיעה
1.        ביום ה- 31.10.13 ניתן פסק הדין בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בתיק ס"ע 6061-09-11 רפאל שגב נ' פרמייר ים המלח מעבדות קוסמטיקה בע"מ. במסגרת פסק הדין נידונה הסוגיה האם זמן נסיעתו של עובד לסניפים מרוחקים ממקום מגוריו יחשב כחלק משעות עבודתו של עובד?
2.        עובדות המקרה הן כי העובד הועסק כמדריך ומאמן דיילות אצל מעסיקתו, חברה העוסקת בייצור, שיווק ומכירה של מוצרי קוסמטיקה. הצדדים סיכמו ביניהם כי החברה תעמיד לרשות העובד רכב חברה וכי שווי שימוש ברכב לא יגולם בשכר הברוטו.
3.        החברה טענה מנגד כי העובד הועסק במשרת אמון, אשר איננה מאפשרת פיקוח עליו.
4.        בית הדין קבע כי מהראיות שהוצגו התחוור כי רכב החברה היה מחובר לחברת "איתוראן" ולמנוי של כביש 6 ועל כן לחברה לא היה כל קושי לעקוב אחר מהלכיו של העובד.
5.        על כן נקבע כי לעובד נקבע סדר יום עבודה וניתן היה לפקח עליו הן באמצעות שיחות טלפון והן באמצעות מעקב אחרי הטלפון הנייד וחברת "איתוראן".
6.        בית הדין קבע כי ככלל זמן הנסיעות מהעבודה אל הבית או מהבית אל מקום העבודה אינו חלק משעות עבודתו של העובד, אולם במקרה דנן הוכח על ידי העובד כי נדרש לעבוד כבר מביתו או מהדרך מאחר שנתבקש לשוחח עם הדיילות במהלך הנסיעה או מהבית ואף לשיטת עדי החברה העובד התקשר אל הדיילות לפחות פעם ביום.
7.        בית הדין קבע כי לחברה סניפים במקומות מרחוקים: ראש פינה, נצרת, עפולה, חיפה, באר שבע, ים המלח. וכי עולה בבירור כי העובד נדרש במסגרת עבודתו לנסוע לצפון או לדרום. ברי כי זמן הנסיעה מביתו של העובד בראשון לצפון אינו אמור להיעשות על חשבונו ויש להחשיב זאת כשעות עבודתו. העובדה כי החברה העמידה לרשות העובד מנוי של כביש 6 איננה משנה כי זמן נסיעה של שעתיים הנו חלק משעות העבודה של העובד.
 
8.        עם זאת נקבע כי אם החל העובד עבודתו בסניף בכפר סבא שהנו באזור המרכז, אין להחשיב את זמני הנסיעה כשעות עבודה. אולם אם סיים העובד עבודתו באשקלון בשעה 17:00 והיה עליו להגיע לביתו או למשרדי החברה, אלו יהיו חלק משעות העבודה.
9.        מדובר בפסיקה חדשנית שכן לא רבים המקרים בהם הכיר בית הדין בזמן הנסיעה של עובד מביתו למקום העבודה כחלק משעות עבודתו. ואולם יש לסייג העניין, שכן נקבע כי במקרה ומקום העובדה אינו מרוחק מביתו של העובד אין להחשיב את זמני הנסיעה כשעות עבודה.
10.     חוזר זה מהווה הסבר כללי והוא איננו מחליף חוות דעת רלוונטיות אשר יש לקבל בכל מקרה לגופו.
 
 
 
בכבוד רב                                                                                          בכבוד רב
דוד בכור, עו"ד                                                                                 שלמה בכור, עו"ד
 
משרד עו"ד ונוטריון שלמה בכור - בית התעשיינים - קומה 10 רחוב: המרד 29, תל-אביב 68125 - טלפון רב קווי: 03-5103906, פקס: 03-5103905 - עורך דין דיני עבודה ונוטריון
האתר נבנה ע"י עירית לוטן - עיצוב אתרים שגוגל מבין